Kodėl angliavandeniai yra pagrindinis energijos šaltinis?

Kalbant apie energiją, dažniausiai sakoma, kad angliavandeniai yra svarbiausias kūnas jūsų kūnui. Bet angliavandeniai nebūtinai yra pagrindinis energijos šaltinis jūsų kūnui bet kuriuo metu. Riebalai, baltymai ir angliavandeniai yra naudojami gaminant žmogaus energiją. Kiekvieno naudojamo substrato procentas priklauso nuo daugybės kintamųjų, pavyzdžiui, veiklos rūšies ir trukmės, intensyvumo lygio ir to, ką jūsų dabartinė mityba suteikia.

Apibrėžta energija

“Energetika” – tai gebėjimas dirbti. Žmogaus kūne kalorijos yra kuras, tiekiantis energiją. Pagrindinės maistinės medžiagos, kurios suteikia energiją, yra baltymai, riebalai ir angliavandeniai. Daugelis žmonių mano, kad energija yra naudojama tik intensyvaus fizinio aktyvumo metu, tačiau jūsų kūnas nuolat naudoja aukštą energijos kiekį temperatūros kontrolei, kvėpavimui ir visai kitai veiklą, kuri palaiko gyvenimą.

Smegenys trokšta angliavandenių

Kai jūs valgote angliavandenius – tokius kaip duona, makaronai, ryžiai, vaisiai ir daržovės – jie virsta gliukozės kiekiu kraujyje, kad gautumėte neatidėliotiną energiją, o vėliau panaudotumėte glikogenui. Jei valgysite daugiau kalorijų nei praleidžiate, angliavandeniai taip pat paverčiami riebalais, kad juos būtų galima laikyti vėliau. Tinkamai maitinantieji žmonės, centrinė nervų sistema, įskaitant smegenis, beveik visiškai remiasi gliukozės energija, o smegenys sunaudoja gliukozės kiekį. Greitai per naktį beveik visi gliukozės ir glikogeno atsargos išeikvojami. Be smegenų, raudonieji ir baltieji kraujo kūneliai vartoja tik gliukozę energijai.

Angliavandeniliai yra efektyvi

Yra pasakojimas, kad “gamta yra tingus”. Tai paaiškintų, kodėl angliavandeniai yra pagrindinis energijos šaltinis: organizmas praranda 5 proc. Savo energijos, kai ji turi laikyti gliukozę kaip glikogeną, ir ji praranda 28 proc. Savo energijos, kai ją reikia paversti riebalų rūgštimis saugoti , O ne naudoti nedelsiant energijai. Kitas svarbus veiksnys yra tai, kad angliavandeniai reikalingi riebalams metabolizuoti, tai reiškia, kad raumenų glikenas ir gliukozės kiekis kraujyje yra ribojantys bet kokios rūšies veiklos rodikliai.

Įvairios veiklos rūšys / Įvairūs degalai

Tiek gliukozė, tiek riebalų rūgštys suteikia kuro poilsiui, taip pat fiziniam aktyvumui. Kiekvienos dalies santykis priklauso nuo veiklos intensyvumo ir trukmės. Galbūt nustebsite, kad per poilsį ir įprastą kasdienę veiklą riebalai aprūpina 80-90 proc. Savo energijos. Angliavandeniai sudaro nuo 5 iki 18 procentų, o baltymas – nuo 2 iki 5 procentų. Fizinio aktyvumo metu jūsų energijos poreikiai didėja. Vidutinio intensyvumo užsiėmimai – pavyzdžiui, pėsčiųjų, bėgiojimo, aerobikos ir dviračių – metu gaunama maždaug pusė raumenyse saugomų glikogenų, o pusė – iš gliukozės ir riebalų rūgščių. Kuo ilgiau treniruojate, tuo didesnė naudojamų riebalų rūgščių dalis. Per įtemptus veiklos spuogus, pvz., Sprinto ar sunkiosios pakėlimo, kūnas priklauso tik nuo gliukozės ir glikogeno. Kadangi intensyvumas tampa didesnis, taip pat vartojamas gliukozė ir glikenas. Jei mokate ištvermės sporto srityje, labai riebios, mažai angliavandenių dietos mažina glikogeno atsargas ir mažina efektyvumą.

Esmė

Jūsų kūnas gali gaminti energiją iš riebalų, angliavandenių ir baltymų. Maisto ir mitybos taryba medicinos institute teikia šias eilutes kasdienių maistinių medžiagų: 45-65 proc. Angliavandenių, 10-35 proc. Baltymų ir 20-35 proc. Riebalų. Šiomis gairėmis vadovaujanti dieta užtikrina subalansuotą energiją gaminančių maistinių medžiagų kiekį. Valgydami reikiamą kalorijų kiekį tinkamoje pusiausvyroje kiekvieną dieną, jūs būsite įjungtas ir optimaliai veiks. Jei esate mokymasis sportininkas, norint pasiekti optimalų rezultatą, būtina pakankamai papildomų angliavandenių kiekių ir laiko.